Noskaidrots, kāpēc suņi un kaķi visbiežāk nav draugi: viens iemesls liek izbrīnā ieplēst acis!

Foto – Unsplash

Daudzās mājās kaķi un suņi, kas kopš mazotnes ir auguši kopā, tomēr labi nesadzīvo. Taču, ja kaķi izlaižat ārā vienu pašu, nav pārliecības, ka tas atgriezīsies sveiks un vesels. Jebkurš suns uz ielas var potenciāli apdraudēt jūsu kaķi. Kaķi un suņi kā divas dažādas “planētas” un jau izsenis ir bijuši pretrunīgās attiecībās. Kāpēc?

Ikviens zina par ne tām vislabvēlīgākajām attiecībām starp šīm sugām, ir pat tik populārs teiciens “dzīvo kā kaķis ar suni”. Kā to izskaidrot? Par šo tēmu ir daudz versiju.

Pirms miljoniem gadu kaķi “ēda” suņus

Zinātnieku vidū ilgi ir diskutēts, kurš ir gudrāks – kaķi vai suņi. Svari nosveras uz vienu vai otru pusi. Sākotnēji dominēja versija, kas tika publicēta šveiciešu žurnālā Frontiers in Neuroanatomy 2017. gadā. Saskaņā ar šo versiju, suņi ir gudrāki. Jo viņu smadzeņu garozā ir aptuveni divreiz vairāk neironu nekā kaķiem (530 miljoni pret 250 miljoniem).

Tomēr vēlāk kanādiešu zinātnieki nostājās kaķu pusē un atklāja, ka šiem dzīvniekiem ir īstermiņa atmiņa, kas ir trīs reizes efektīvāka nekā suņiem. Turklāt kaķi ir izcili mednieki, un šī iespēja mūsdienu dzimtas pārstāvjiem nav izzudusi.

Tieši šī spēja labi medīt senos laikos noveda pie tā, ka dabiskos apstākļos kaķu populācija sāka pārspēt suņu populāciju. Šveices zinātnieki uzskata, ka pirms aptuveni 20 miljoniem gadu kaķu dzimtas pārstāvju apmešanās Ziemeļamerikā negatīvi ietekmēja suņu sugas daudzveidību. Kaķi viegli pārspēja suņus, pateicoties to īpatnībām un, galu galā, senie kaķi burtiski “apēda” mūsdienu suņu priekštečus, kā dēļ tie sāka izzust.

Izpildi testu! 

Vai tu zini no kurām populārām ārzemju filmām ir šie kadri?

Pārbaudi savas zināšanas un aizpildi testu par slavenām ārzemju filmām!

1 / 2

Vai tu zini no kuras slavenas ārzemju filmas ir šis kadrs?

2 / 2

Vai tu zini no kuras slavenas ārzemju filmas ir šis kadrs?

Your score is

The average score is 73%

0%

Pēc zinātnieku domām, sugu konkurence izraisīja 40 suņu sugu izzušanu. Varbūt tāpēc daudzi suņu dzimtas pārstāvji ģenētiskā līmenī nepanes kaķu dzimtas pārstāvjus. Šī ir viena no versijām.

Foto – Unsplash

Suņi domā, ka viņi ir lielāki un spēcīgāki

Vēl viens skaidrojums, kas balstās uz ģenētiku. Suņi, kas pieder suņu dzimtas pārstāvjiem, visus dzīvniekus, kas ir mazāki par viņiem, uzskata par medījumu.

Nav svarīgi, ka daudzi mūsdienu kaķi uz dažiem mūsdienu suņiem skatās no augšas, burtiski. Suņiem šis ir ģenētiskajā atmiņā: kaķi ir mazāki. Un tāpēc ir vājāki. Tāpēc suņi vajā kaķus.

Kaķim būtu labāk nesatikt baru…

Īpaši bīstami kaķim ir satikt suņu baru. Jo psiholoģiski ir vieglāk tikt galā ar vienu dzīvnieku nekā ar veselu baru. Vairāki suņi var iedarbināt tieši bara medību instinktu, viņi var vajāt kaķi, līdz iedzen to kokā vai pagrabā….. Vai, diemžēl, to notver.

Kaķiem izdala fermentu, kas riebjas suņiem

Britu zinātnieki ir atklājuši, ka kaķu organismā izdalās ferments, kas suņiem automātiski var izraisīt dusmas. Taču tas, par laimi, nedarbojas uz visiem kaķiem un nedarbojas uz visiem suņiem. Tā kā šī versija ir mazāk ticama.

Raksturu nesaderība

Foto – Unsplash

Ir vēl viens izskaidrojums saspīlētajām attiecībām starp šīm abām sugām, ko sniedz zoopsihologi. Pēc šo ekspertu domām, visa iemesls ir atšķirīgi uzvedības modeļi un jūtu izpausmes veidi.

Suņi visbiežāk ir trokšņaini, sabiedriski un draudzīgi dzīvnieki, kuriem nepieciešams daudz uzmanības, komunikācijas un kustības. Kaķiem no šī saraksta daudz kas nav vajadzīgs. Viņi ir vairāk introverti. Kaķi ir patstāvīgāki un nav tendēti “būt uzmanības centrā”. Lai gan uzmanība un komunikācija kā tāda kaķim ir patīkama.

Pat ķermeņa signāli suņiem un kaķiem ievērojami atšķiras. Suns, piemēram, visbiežāk luncina asti, kad vēlas parādīt savu draudzīgumu, ieinteresētību, labu noskaņojumu. Savukārt kaķiem gandrīz tāda pati astes svārstību amplitūda, liecina par pretējo – kaķis ir dusmīgs. Kā gan, lai viņi saprastos?

Kaķis sāka to pirmais!

Suņiem ir ļoti labi attīstīta asociatīvā atmiņa. Bieži vien vienīgo kucēna un pieauguša kaķa pirmo tikšanos, kad kaķis neuzvedas draudzīgi, kucēns atceras visu atlikušo mūžu.

Pēc tam suns, satiekot jebkuru kaķu dzimtas pārstāvi, atceras sen piedzīvoto aizvainojumu un domā, ka viņa priekšā ir ienaidnieks. Un attiecīgi reaģē.

Lasi vēl: Šī nezināšana dzīvniekam var ļoti kaitēt! Eksperti atklāj, ko nekādā gadījumā nevar darīt vasaras karstumā suņiem un kaķiem

Kaķis un suns var kļūt par draugiem

Foto – Unsplash

Jūs droši vien esat redzējuši ne vienu vien mīļu video, kurā suņi un kaķi demonstrē priekšzīmīgu draudzību. Kā to panākt?

Visvienkāršākais veids, kā to panākt, ir tad, ja kaķis un suns tiek audzināti kopā. Tas ir, ja mājās ieved kaķēnu un pēc tam kucēnu vai otrādi, ir ļoti liela iespēja, ka dzīvnieki kļūs par draugiem. Principā viss var labi izdoties, ja kucēnu vai kaķēnu ievieto kopā ar pieaugušo mājdzīvnieku: ir liela iespēja, ka vecākajam dzīvniekam parādīsies vecāku instinkts. Taču tas ne vienmēr tā ir.

Ja jūsu mājās ir jauns mājdzīvnieks, centieties neradīt spiedienu uz “vecāko” dzīvnieku, dodiet viņam iespēju pierast pie jaunām smaržām un skaņām. Sākumā turiet dzīvniekus atsevišķās telpās. Arī barojiet viņus atsevišķi.

Un, kad “vietējais iemītnieks” sapratīs, ka “svešinieks” nav pasliktinājis viņa dzīves apstākļus un nav atņēmis viņam saimnieka mīlestību, varbūt jūsu dzīvnieki, ja ne draugi, tad vismaz viņi kļūs par neitrāliem kopdzīves partneriem.

Leave a Comment